Mistrzostwa Europy Psów Zaprzęgowych w Rovaniemi w Finlandii odbywają się co roku i są jedyną okazją do rywalizacji wszystkich drużyn narodowych. Oprócz silnego wymiaru sportowego, mistrzostwa te mają jeszcze jedną wyjątkową cechę: umożliwiają szkolenie młodych psów ze szczególną troską. Szkolenie odbywa się równolegle z zawodami finałowymi. Oznacza to, że jeśli nie zdążysz na zawody finałowe, możesz śledzić postępy swojego psa podczas tygodniowej imprezy.
Mistrzostwa w 2011 r. zgromadziły w ciągu 3 dni ponad 200 zespołów psów zaprzęgowych z 23 krajów. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat ESDRA 2012, w tym lokalizację, dystanse i formaty zawodów.
Mistrzostwa Europy Psów Zaprzęgowych 2012 odbyły się w Rovaniemi w Finlandii w dniach od 1 do 4 listopada (daty w nawiasach odnoszą się do dat zawodów finałowych). Są to jedyne międzynarodowe zawody psów zaprzęgowych rozgrywane zimą, a w tym sezonie niezwykłe, ponieważ odbywały się w fińskiej Laponii. Finlandia jest dobrze znana z krajobrazu Laponii, który został bardzo zromanizowany przez wielu pisarzy i kompozytorów.
Fińska Laponia to bardzo odrębny obszar kraju, o zupełnie innym klimacie i krajobrazach niż reszta Finlandii. Aby przyciągnąć najlepsze drużyny, fińską Laponię promuje się jako idealne miejsce do organizacji mistrzostw.
Dystanse pokonywane przez drużyny wynosiły 650, 750, 900 i 1150 metrów, tak jak w poprzednich latach. Jedyna różnica w tym roku polegała na tym, że na dystansie 900 metrów drużyny startowały w wodzie. Była to nowa inicjatywa Fińskiego Związku Narciarskiego Laponii, który chciał w ten sposób zwrócić uwagę na ten region i uczynić Laponię jeszcze bardziej atrakcyjną dla turystów.
Zawody odbywały się w godzinach od 11 do 17. W tym czasie jedno z dwóch miast fińskiej Laponii w rejonie mistrzostw (Rovaniemi) może już cieszyć się z nadejścia sezonu letniego.
ISDSF jest organizatorem ESDRA, a Fiński Lapoński Związek Narciarski jest organizatorem imprezy. Fiński Związek Narciarski Laponii jest organizatorem zawodów w zakresie organizacji zawodów (organizacja zawodów różni się od organizacji zawodów). ISDSF, FLS i inni sponsorzy są odpowiedzialni za organizację zawodów w zakresie organizacji imprezy i zawodów. ISDSF jest odpowiedzialna za organizację i format zawodów.
Format zawodów nie zmienił się w stosunku do ubiegłego roku. Poszczególne tory są ułożone zgodnie z dystansami, które mają być pokonane, a wszyscy zawodnicy startują w tym samym czasie z tej samej linii toru.
Zawody są rozgrywane w ciągu jednego dnia, przy czym pierwszy i ostatni dystans są rozgrywane w jednym biegu, a pozostałe w następnym. Czasy pierwszego i ostatniego dystansu są następnie wykorzystywane do wyłonienia zwycięzców zawodów. Pozostałe dystanse są mierzone indywidualnie. Czasy z torów ułożonych dla pozostałych dystansów są następnie łączone w celu wyłonienia zwycięzców w danej klasie dla każdego zespołu psów zaprzęgowych.
Fińska Laponia nie jest szczególnie dużym obszarem. Dlatego wszystkie zespoły musiały zostać podzielone na dwie grupy w zależności od czasu przybycia na miejsce zawodów. Dziesięć najlepszych drużyn przeszło do zawodów finałowych. Zawody finałowe odbyły się wieczorem 4 listopada.
Format zawodów był taki sam jak w poprzednich latach, a dystanse były takie same jak w roku poprzednim. Poniższe informacje oparte są na wynikach wszystkich drużyn: Ogólnie rzecz biorąc, fińska Laponia to bardzo wymagające środowisko dla drużyn, a fakt, że jest tam bardzo mało miejsca na błędy, sprawia, że zawody są jeszcze większym wyzwaniem.
Ostateczne wyniki wyłoniły najlepsze drużyny, ponieważ tylko one ukończyły wszystkie wyścigi. Pozostałe drużyny zostały sklasyfikowane na podstawie czasów uzyskanych w zawodach finałowych, z których część została ukończona w jednym przejeździe. Wszystkie trzy najlepsze drużyny zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsce w zawodach finałowych.