Pierwszym krokiem przy szkoleniu psa zaprzęgowego jest upewnienie się, że pies nadaje się do programu szkolenia. Decyzja ta opiera się zarówno na temperamencie psa, jak i na pracy, jaką pies będzie wykonywał. Psy zaprzęgowe, które będą brały udział w programie rekreacyjnym, będą różniły się temperamentem od tych, które będą brały udział w sporcie wyczynowym, takim jak zaprzęgi.
Dobrym początkiem jest zdroworozsądkowe podejście do wyboru temperamentu psa. Jeśli szkolisz psa, który będzie wykorzystywany w sporcie wyczynowym lub jako pies pracujący, musisz się upewnić, że wybrałeś psa o temperamencie dostosowanym do pracy, którą będzie wykonywał. Dobrze jest też upewnić się, że pies jest wystarczająco zdrowy, aby wykonywać pracę, o której myślisz. Istnieją rasy, które lepiej nadają się do pewnych prac niż inne. Na koniec należy się zastanowić, czy pies jest nauczony porządku w domu i wyszkolony.
Głównym celem szkolenia psa zaprzęgowego jest sprawienie, by pies chętnie wykonywał zadania, do których będziesz go używał. To nie to samo, co zmuszanie psa do robienia rzeczy, bo musi, ale dlatego, że chce. Aby to osiągnąć, musisz wzbudzić w swoim psie silne pragnienie poprzez odpowiednią motywację.
Pierwszym krokiem w budowaniu silnej motywacji jest podekscytowanie psa treningiem. Upewnij się, że pozwolisz psu być szefem w procesie szkolenia. Nie bój się pozwolić psu na większą niż zwykle agresję na tym początkowym etapie szkolenia. Jeżeli pies będzie zbyt spokojny, znajdzie inne, często bardziej agresywne sposoby na zwrócenie na siebie uwagi i podekscytowanie. Pozwól psu na popychanie Cię i bycie szefem podczas szkolenia. Przekonasz się, że dzięki temu pies będzie bardziej podekscytowany szkoleniem.
Jednym z głównych wyzwań związanych z treningiem psów zaprzęgowych jest to, że musisz być w doskonałej kondycji fizycznej, aby móc utrzymać dobre tempo przez długi czas z dużym obciążeniem. Dobrze jest zacząć od podstawowego programu fitness, który obejmuje bieganie, spacery i/lub wędrówki, ale bez zbytniego forsowania się na początku. Codzienny wysiłek pomoże zbudować kondycję, ale nie należy się zbytnio forsować, dopóki nie zbuduje się solidnej bazy kondycyjnej. Po zbudowaniu bazy kondycyjnej możesz zacząć włączać do swojego programu zajęcia fitness specyficzne dla psów zaprzęgowych.