Dlaczego miałbyś przyprowadzać psa do pracy, nawet jeśli może to przynieść korzyści emocjonalne? Wiele osób decyduje się przyprowadzać swoje psy do pracy, ponieważ sprawia im to przyjemność. Psy mogą zapewnić towarzystwo i pomóc zmniejszyć izolację, która często jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym.
Psy mogą również stanowić mile widziane odwrócenie uwagi od stresu związanego z pracą, pozwalając pracownikom skupić się zarówno na swoich ludzkich towarzyszach, jak i na futrzanym przyjacielu. Jeśli przyprowadzasz psa do pracy ze względów emocjonalnych, może się okazać, że posiadanie psa w pracy przynosi również inne korzyści, takie jak zwiększona wydajność, lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym oraz efektywniejsze zarządzanie czasem.
Jeśli zdecydujesz się przyprowadzić psa do pracy, musisz się upewnić, że Twój pupil jest wystarczająco zdrowy, by podołać obciążeniom. Większość psów może przepracować około 16 godzin dziennie (z krótką przerwą w środku), wykazując jedynie niewielkie oznaki zmęczenia.
Jeśli Twój pies jest wystarczająco zdrowy, aby pracować, możesz spodziewać się, że będziesz go widywał każdego dnia tygodnia rano i każdego dnia weekendu. W godzinach pracy pies może przebywać w budach lub za barierą ochronną, ale nadal powinien mieć możliwość odbycia podstawowego szkolenia. Możesz oczekiwać, że otrzymasz dużą pomoc w zakresie podstaw, takich jak nauka czystości i podstawowego posłuszeństwa. Jeśli pies jest wyszkolony, może być w stanie zapewnić wsparcie podopiecznym z problemami społecznymi lub emocjonalnymi.
Jeśli Twój pies nie jest wystarczająco zdrowy, aby pracować, możesz nadal wykorzystywać go do terapii. W zależności od okoliczności pies może być towarzyszem dla podopiecznych niepełnosprawnych, pocieszycielem dla podopiecznych w trakcie leczenia i/lub wsparciem dla pracowników, którzy przeżyli traumę lub żałobę.
Przy wyborze psa terapeutycznego należy wziąć pod uwagę dwa czynniki: predyspozycje i temperament. Przydatność odnosi się do stanu zdrowia psa, a temperament do tego, jak pies reaguje na różne sytuacje. Psy nadające się do terapii powinny być: Zdrowe: Psy terapeutyczne powinny cieszyć się dobrym zdrowiem i nie powinny cierpieć na żadne poważne schorzenia. Szczenięta i psy starsze z reguły nie nadają się do pracy terapeutycznej. Uspołecznione: Psy terapeutyczne powinny posiadać umiejętności społeczne pozwalające im na pracę z różnymi ludźmi w miejscu pracy. Socjalizacja jest ważna z wielu powodów: Pomaga nawiązać podstawową komunikację między człowiekiem a psem, co jest pomocne przy szkoleniu. Socjalizacja pomaga również odczulić psy na myśl o interakcji z ludźmi, co może być pomocne w sytuacjach, w których unika się intensywnych interakcji człowiek-pies.